Новини

Студенти-видавці відвідали виставку давніх рукописних книг

 

 

Аркуші і розвороти найдавніших рукописних українських книг, копії оригінальних мініатюр і текстів стародавніх рукописів представили у Тернополі на виставці «Книги є ріки, що напоюють Всесвіт увесь». Усі ці шедеври побачили студенти відділення видавничої справи Галицького коледжу ім. В. Чорновола.

 

У рамках V бібліотечного фестивалю «Бібліофесту» в обласному краєзнавчому музеї протягом 28-30 вересня презентували виставку відтворених пам'яток давньоруської писемності каліграфа Юрія Храпая.

 

В Україні, як це не прикро, з кількох тисяч або десятків тисяч манускриптів цінних збереглося не більше десятка, - розповів Юрій Храпай. - Це Пересопницьке Євангеліє, Кристинопольський Апостол, Лаврське Євангеліє. Всі інші манускрипти, які вдалося зберегти, на жаль, зберігаються або в Москві, або у Санкт-Петербурзі, або Берліні, Лондоні чи Польщі. «Простому смертному» до них доступу немає. А інтернет не дає можливості відчути той старовинний дух стародавніх манускриптів. Тому прийшла думка – відтворювати автентичним образом окремі сторінки, або художні тексти, або повністю цілі манускрипти.

Деякі із представлених на виставці речей відтворені повністю автентичним чином. Сам автор виставки займається цією справою вже більше 25 років. На експозиції, яку показали у Тернополі, представили третину того, що було створено у рукописній майстерні Юрія Храпая.

На виставці можна було побачити копію розвороту найдавнішого українського манускрипту – Реймського Євангелія. Це раритет і справжня цінність для українського та французького народів; автентичні тексти «Правди Руської» – першого давньоукраїнського рукописного юридичний кодексу, за яким давньоруські землі жили більше 300 років. На виставці також були презентовані аркуші Литовського статуту, який на правобережну Україну прийшов на зміну «Правди Руської» і на основі якого в деяких землях судилися ще до кінця 18 століття. Є серед експонатів друга сторінка Конституції Пилипа Орлика, автентичний лист із Київського псалтиря – найвідомішого і найкращого зразка рукопису київської школи, є копії оригінальних мініатюр, що прикрашають Холмське Євангеліє. Копія цього рукопису, до речі, презентується вперше саме у Тернополі. Усе це змогли побачити студенти Галицького коледжу.

Від себе додам - цей день став надзвичайним у моєму житті і загалом у житті моєї групи. Стільки незабутніх емоцій, стільки побаченого - це завжди залишиться у нашій пам'яті і стане особливо корисним у вивченні дисциплін видавничої справи.

Назар Міщук, В-21

Безкоштовні онлайн-курси від викладачів КНУ, КПІ та Києво-Могилянської академії

Цей курс для всіх, хто хоче опанувати різноманітні інструменти MS Word та MS Excel